Zamek w Pieskowej Skale - Muzeum

Do dyspozycji zwiedzających oddane są trzy wystawy stałe: „Przemiany stylowe w dziejach sztuki europejskiej od średniowiecza po dwudziestolecie międzywojenne”, "Historia Pieskowej Skały", "Galeria Malarstwa Angielskiego" oraz wystawy czasowe.

Ekspozycja stała: „Przemiany stylowe w dziejach sztuki europejskiej od średniowiecza po dwudziestolecie międzywojenne”

Pieskowa Skała - burzliwe dzieje zamku sprawiły, że nie zachowały się historyczne wnętrza, a zbiory artystyczne dawnych właścicieli uległy rozproszeniu. Od początku swego istnienia muzeum prezentuje w nowoczesny sposób wybrane obiekty ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu, ilustrujące dzieje sztuki europejskiej. Obecnie udostępniana ekspozycja powstała w dwóch etapach: sale I piętra otwarto w roku 2000, II piętro zaś urządzono w roku 2005. Nowoczesna plastyczna aranżacja całej ekspozycji jest dziełem Małgorzaty i Macieja Radnickich.

Zwiedzanie rozpoczyna się od sali poświęconej sztuce średniowiecznej. Kolejna sala została poświęcona sztuce wieku XVI. W sali trzeciej eksponowane są obiekty pochodzące z wieku XVII. Czwarta sala prezentuje dzieła sztuki pochodzące z końca XVII i początku XVIII stulecia. W sieni rozpoczynającej ekspozycję na II piętrze można oglądać dzieła sztuki okresu regencji. W sali szóstej, poświęconej sztuce rokokowej, uwagę zwracają wysokiej klasy meble. W kolejnej sali są prezentowane obiekty pochodzące z końca wieku XVIII i pierwszej połowy następnego stulecia. Ekspozycję następnej sali tworzą meble w stylu Ludwika Filipa i obrazy z połowy wieku XIX. W sali historyzmu został umieszczony neomanierystyczny komplet francuskich mebli palisandrowych. Obok eksponowana jest neogotycka szafkęaniemiecka i bardzo egzotyczny przykład mebla - egzotyczne, birmańskie krzesełko o ażurowej konstrukcji. Eksponowany w sali poświęconej sztuce secesji komplet mebli salonowych należy do najpiękniejszych przykładów art nouveau w zbiorach polskich. Całą ścianę przeznaczono dla dzieł Jacka Malczewskiego. Ostatnia sala została poświęcona sztuce okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Źródło: www.pieskowaskala.eu

Więcej na: http://www.pieskowaskala.eu/index.php?page=Tekst&id=10

Wystawa stała "Historia Pieskowej Skały"

Od 26 kwietnia 2008 w Zamku w Pieskowej Skale można oglądać nową stałą wystawę, o charakterze historyczno-artystycznym. Zwiedzający mogli dotychczas poznać jego przeszłość jedynie z przewodnika lub tekstu umieszczonego na tablicy informacyjnej. Nowo otwarta ekspozycja „Historia Pieskowej Skały” przybliży nam dzieje zamku za pośrednictwem dzieł sztuki, fotografii i dokumentów prezentujących dawny wygląd rezydencji i związane z nim osoby.

Wystawa otwarta jest w sali na II piętrze skrzydła bramnego. Wybór pomieszczenia nie był przypadkowy. W glifie jednego z okien zachowało się autentyczne manierystyczne malowidło.

Wystawa jest włączona do trasy zwiedzania Zamku (nie obowiązują dodatkowe bilety).

Źródło: www.pieskowaskala.eu

Więcej na: http://www.pieskowaskala.eu/index.php?page=Tekst&id=37

Wystawa stała "Galeria Malarstwa Angielskiego"

Galeria Malarstwa Angielskiego w zamku w Pieskowej Skale została utworzona z 30 obrazów z kolekcji Pinińskiego. Uzupełnia ją Portret dwóch mężczyzn, namalowany według obrazu pędzla Williama Dobsona, pochodzący z galerii Miączyńskich-Dzieduszyckich we Lwowie. Większość dzieł nie jest sygnowana. Jedynie dwa pejzaże George’a Morlanda opatrzone zostały wiarygodną sygnaturą malarza. Inne atrybucje są hipotetyczne, jakkolwiek Portret mężczyzny wydaje się – mimo braku sygnatury – niekwestionowanym dziełem Philipa Merciera, a Portret kobiety – George’a Romneya. Dzięki ekspozycji obrazów wraz z meblami z wieków XVIII i XIX, ich szczególnemu oświetleniu i charakterystycznym tkaninom, został stworzony klimat angielskiej galerii pałacowej.

Źródło: www.pieskowaskala.eu

Więcej na: http://www.pieskowaskala.eu/index.php?page=Tekst&id=38

 

 

Informacja o wystawach czasowych dostępna jest na:http://www.pieskowaskala.eu/index.php?page=Tekst&id=11

Informacje turystyczne

 • Zamek w Pieskowej Skale - Informacje turystyczne
  Godziny otwarcia kwiecień i październik: poniedziałek nieczynne, wtorek-czwartek 10.00-16.00, piątek 10.00-13.00, sobota-niedziela 10.00-16.00.  
  Czytaj dalej...

Zamek z zewnątrz

Historia

 • Zamek w Pieskowej Skale - Historia
  Pierwsze wzmianki o Pieskowej Skale pochodzą z dokumentu wystawionego przez wojewodę Marka i kasztelana Klemensa…
  Czytaj dalej...

Mogiła powstańców

Muzeum

 • Zamek w Pieskowej Skale - Muzeum
  Do dyspozycji zwiedzających oddane są trzy wystawy stałe: „Przemiany stylowe w dziejach sztuki europejskiej od…
  Czytaj dalej...

Dziedziniec arkadowy

Wirtualny spacer

RPO Małopolska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
© 2012 - 2014 Gmina Sułoszowa
realizacja i hosting: e/kreacje.pl